Modrozelená infrastruktura
Modro-zelená infrastruktura (MZI) řeší vodu, zeleň, a tedy i klima jako jeden celek. Vedle vlivu na klima má pak MZI celou řadu dalších dopadů, např. na kvalitu vody v tocích.
Rozrůstající se města o obce stále častěji naráží na problém, jak odvést dešťovou vodu ze zpevněných ploch a pozemků.
Hlavní příčinou těchto problémů jsou především malé průměry kanalizačního potrubí a nedostatečná odvodňovací kapacita místních koryt, které nedovolují dostatečně rychle odvádět potřebné množství spadlé dešťové vody mimo tato urbanizovaná území.
Rekonstrukce kanalizační sítě či přirozených odvodňovacích koryt je ekonomicky velmi nákladné a v některých případech i technicky téměř nemožné. Naštěstí existují efektivnější a levnější způsoby, které tyto problémy pomáhají řešit.
1. Prvním z nich je klasické řešení v podobě akumulace vody v otevřeném poldru, případně v betonové nádrži nebo jímce (alternativou jsou štěrkové podzemní prostory).
2. Druhou variantou je nové progresivní řešení v podobě plastových bloků a tzv. „tunelových“ zásobníků.
Vybudovat podobné zasakovací systémy nebo zpomalovací retenční prostory pro svod dešťové vody, není nikterak náročné ani nákladné. V zahraničí, ale i v České republice se již několik let pro tyto účely používají plastové konstrukce různého provedení, které jsou ideální jako akumulační prostory pro retenci přebytečné vody. Oproti tradičním štěrkům mají tyto systémy obrovské přednosti, a to zejména ve vysoké akumulační schopnosti 95 - 100 % využitelného objemu při velmi nízké hmotnosti materiálu.
AS-KRECHT je efektivní akumulační a drenážní systém tunelového tvaru vyrobený z lehkého a odolného plastu. Tyto tunelové plastové schránky se umísťují pod zem tam, kde je třeba zlepšit zasakování a odvodnění pozemku. Takto vytvořený podzemní prostor o velké kapacitě je ideální pro svod dešťové vody ze zpevněných ploch a povrchů, její akumulaci a postupné zasakování do okolní půdy.
Vsakovací tunel AS-KRECHT využijí především města a obce, které potřebují řešit problémy s odvodem dešťové vody z veřejných prostor – například odvodnění parkoviště nebo odvodnění pozemku, kde se často drží voda na povrchu. Tunely AS-KRECHT mají 100% zásobní kapacitu a v porovnání se štěrkem tento systém představuje úsporu více jak 2/3 objemu výkopových prací. Díky vsakovacím tunelům může dešťová voda volně pronikat dnem a bočními otvory do půdy. Obě čela vsakovacího tunelu jsou opatřena otvorem pro nátok vody a přizpůsobena pro připojení potrubí do průměru DN300. Pouze se třemi různými komponenty (půlkruhová tunelová část, počáteční a koncové čelo sekce) sestavíte stabilní a rozsáhlý odvodňovací systém s minimálními stavebními náklady. Systém je skladný a lehký, náklady na transport nízké.
Klasické řešení
Moderní řešení