Vegetační pytle AS-GREEN SLOPE

Projekty zaměřené na udržitelnost měst po stránce životního prostředí se snaží minimalizovat odtok srážkových i odpadních vod z měst a maximálně je využít na zlepšení mikroklimatu prostřednictvím působení zeleně. Ozeleněním měst by se měl eliminovat předpokládaný nárůst teplot vyplývající z prognózovaných změn klimatu.

Modro-zelená infrastruktura (MZI) řeší vodu, zeleň, a tedy i klima jako jeden celek. Soubor prvků a opatření, které zadržují vodu na území města, může mít zásadní vliv na mikroklima ve městě a koloběh vody v krajině.

U vodních prvků je nutné často vyřešit překlenutí výškových rozdílů nebo zpevnění svahů. Nejčastěji používané jsou betonové tvárnice či zděná řešení, které nejsou ideální kvůli vysoké objemové hmotnosti, minimální propustnosti vody či hlučnosti. Vegetační pytle AS-GREEN SLOPE jsou jedinečnou alternativou k těmto klasickým řešením.

Vegetační pytle AS-GREEN SLOPE je systémové řešení pro zpevňování různých typů svahů pomocí vegetačních pytlů. Vegetační pytle jsou šité ze speciální prodyšné tkaniny, která umožňuje jejich prorůstání kořeny bez snížení jejich strukturálních vlastností. Zeleň plní nejen estetickou funkci, ale slouží také jako prvek zlepšující lokální mikroklima. Systémově je produkt využíván také jako vhodné řešení pro revitalizaci vodních toků. Prodyšnost pytlů podporuje interakci mezi korytem řeky a okolím – doplňování spodní vody. Minimalizuje potřebu instalace drenážních systémů při zpevňování větších svahových celků a současně přivádí vodu ke kořenům vysazené vegetace.

Systém je vhodný jak pro domácí projekty svépomocí při úpravě zahrady nebo stabilizaci svahů, tak i pro velkoplošné komerční aplikace, jakými jsou zpevňování svahů, revitalizace vodních toků, vytváření základových desek nebo vytváření ekologických řešení.

Vegetační zdi nabízí obrovské množství architektonických řešení. Vzhledem k jejich flexibilní struktuře a vyhotovení ve dvou velikostech nejsou problém ani komplexní tvary svahů. Stabilitu svahu, v závislosti na jeho velikosti a sklonu, je možné zabezpečit pomocí geotextílie ukotvené v existujícím svahu.

Další články

Voda pro modro-zelenou infrastrukturu ... webinář

Asi už se dnes všichni shodnou na tom, že je třeba bojovat proti tepelným ostrovům ve městech, protože mohou v blízké budoucnosti učinit města v letních dnech neobyvatelná.

Chytrý strom AS-POUSTR jako prvek modrozelené infrastruktury

Modrozelená infrastruktura usiluje o zlepšení mikroklimatu a efektivní hospodaření s dešťovou vodou ve městech. Cílem je především zmírnění efektu tzv. městských tepelných ostrovů.