Tepelné výměníky

Tepelné výměníky

Jedním z dalších způsobů, jak naplnit vize udržitelnosti, je recyklace tepla. Obnovitelné a alternativní zdroje energie představují největší potenciál pro výrobu elektrické energie a tepla s investičními náklady se zajímavou dobou návratnosti. Nejvýhodnější jsou investice načasované do období rekonstrukce budovy nebo jako součást nové stavby, kde recyklace tepla zvýší hodnocení budovy z hlediska udržitelnosti, a tedy užitnou hodnotu.

Průměrná spotřeba energie na sprchování na osobu dosahuje např. v Německu přibližně 90 m3 zemního plynu za rok (cca 90 litrů topného oleje). Z tepla, které se vyrobí při sprchování, využijete ale jen 20 až 25 %. Největší část tepla odteče pryč do kanalizace. Díky efektivní rekuperaci tepla je možné znovu využít velkou část odpadního tepla z vody při sprchování. Čtyřčlenná rodina pohodlně ušetří při sprchování ročně až 220 m3 plynu, popř. 220 l topného oleje. Tak vypadá trvale udržitelné a úsporné využívání energie. K rekuperaci tepla slouží výměníky tepla. Např. sprchová trubka využívá teplo odpadní vody přímo k předehřívání studené vody. Svou spotřebu elektřiny, plynu nebo jiného paliva při sprchování tak můžete snížit na polovinu bez ztráty komfortu – a to plně automaticky během sprchování.

Produkty

Výměník do koupelny AS-ECOshower pipe

Výměník do koupelny AS-ECOshower pipe

Se sprchovou trubkou AS-ECOshower pipe můžete díky rekuperaci tepla znovu využít velkou část odpadního tepla. Sprchová trubka přitom využívá teplo odpadní vody přímo k předehřívání studené vody.

Více
Výměník do koupelny AS-ECOshower drain

Výměník do koupelny AS-ECOshower drain

Sprchový žlab AS–ECOshower drain může díky rekuperaci tepla znovu využít velkou část odpadního tepla. Využívá přitom teplo z odpadní vody k předehřívání studené vody určené pro sprchování.

Více
Výměník do koupelny AS-ECOshower tray

Výměník do koupelny AS-ECOshower tray

Se sprchovou vaničkou AS–ECOshower tray můžete díky rekuperaci tepla znovu využít velkou část odpadního tepla. Sprchová vanička přitom využívá teplo z odpadní vody k předehřívání studené vody určené pro sprchování.

Více

Další články

Modrozelená infrastruktura

Modro-zelená infrastruktura (MZI) řeší vodu, zeleň, a tedy i klima jako jeden celek. Vedle vlivu na klima má pak MZI celou řadu dalších dopadů, např. na kvalitu vody v tocích.

Využití srážkových vod – současný stav a trendy

Srážkové vody, tedy tzv. dešťovku, lidé v domech využívali odjakživa. Nejčastější asi bylo její využití na zálivku (dešťovka nezasoluje půdy a je i optimální z hlediska potřeby rostlin), na praní (umožňuje úsporu pracích prášků) a dále jako užitkovou vodu, např. na mytí vozidel.